Uczciwi najemcy i wynajmujący z reguły polegają na wierze w dobro drugiego człowieka, a nie na prawie. Rzadko kiedy umowy najmu konsultuje się z prawnikiem. Dodatkowo obie strony rzadko kiedy zdają sobie sprawę ze wszystkich obowiązujących przepisów, co w przypadku konfliktów może zadziałać na korzyść którejś ze stron. Tematem spornym w kontekście wynajmu od zawsze jest czynsz. Bo czy właściciel mieszkania może ot tak sobie podnieść czynsz? Okazuje się, że nie.

Podwyżka czynszu zapowiedziana 3 miesiące wcześniej

Właściciel mieszkania nie może z końcem miesiąca powiedzieć najemcy, że od pierwszego dnia nowego miesiąca czynsz będzie wyższy o określoną kwotę. Nie może również zrobić tego miesiąc ani dwa tygodnie wcześniej. Podwyżka czynszu musi być bowiem zapowiedziana z trzymiesięcznym wyprzedzeniem. Co więcej, informację należy przekazać najemcy na piśmie – inaczej się nie liczy. Oczywiście mówimy tu o przepisach. Z reguły jest tak, że o podwyżkach informuje się słownie i nikt nie ma z tym problemu. Warto natomiast wiedzieć, że jeśli nie ma tego zapisanego w umowie, wynajmujący nie może podnieść czynszu w trakcie aktualnie obowiązującej umowy!

Wysokość podwyżki czynszu, czy może być dowolna?

Okazuje się, że właściciel wynajmowanego mieszkania nie ma pełnej dowolności w ustalaniu podwyżek czynszu. Czynsz po podwyżce nie powinien przekraczać 3% wartości odtworzeniowej lokalu. Jeśli mimo wszystko właściciel chce ustalić podwyżkę, która doprowadzi do przekroczenia tej wartości, musi swoją decyzję uzasadnić. I to nie jakimś tam argumentem, a którymś z poniższych. Uzasadnieniem podwyżki może być inflacja lub niedostateczny przychód z wynajmu, uniemożliwiający utrzymanie lokalu. Pamiętajmy, że jako najemcy, zawsze możemy poprosić o kalkulację podwyżki, a jeśli jej nie otrzymamy, zgodnie z prawem, podwyżka będzie nieważna. Jeśli zatem macie wątpliwości co do wysokości czynszu za mieszkanie, skorzystajcie z porady prawnika. Wszelkie kwestie warto ustalać jeszcze przed faktycznym najmem, by w przyszłości uniknąć nieporozumień lub spotkań w sądzie.