Jeśli zdarza Wam się podróżować pociągami Kolei Mazowieckich, zapewne zauważyliście podwyżki cen. Przewoźnik zdecydował się zmienić rozkład jazdy, dostosowując go do obecnych remontów, a przy okazji wprowadzić nowe ceny biletów. Spółka wyjaśnia, dlaczego bilety są droższe i przy okazji prosi pasażerów o wyrozumiałość.

Bilety droższe o 5%

Wszystkie przedsiębiorstwa dostosowują się do nowej rzeczywistości. Pandemia, inflacja i podwyżki towarów sprawiły, że Koleje Mazowieckie nie są w stanie utrzymać dochodów firmy na pożądanym poziomie. Podwyżki są więc koniecznością, przed którą stanęły niemal wszystkie przedsiębiorstwa handlowe i usługowe w Polsce.

Bilety za przejazdy pociągami KM i SKM wzrosły o 5%. Dla nas oznacza to bilety droższe o kilka złotych, a dla spółki nieco większy zysk. Jak podaje właściciel Kolei Mazowieckich, podwyżki nawet w połowie nie pokryją wzrostu kosztów działalności. Zarząd czuje się zobowiązany wyjaśnić pasażerom, że podwyżki zostały wymuszone przez obecną sytuację w Polsce i na świecie.

Dramatyczny wzrost kosztów i inflacja. Kiedy będzie lżej?

Wśród powodów, które stały się przyczyną podwyżek cen biletów, Koleje Mazowieckie wymieniają inflację, zatrważające podwyżki cen energii elektrycznej (około 40%!), wyższe koszty zakupu części do taborów kolejowych. Niektóre elementy są droższe nawet o 90%, co generuje ogromne dodatkowe koszty. Na koniec dochodzą jeszcze wypłaty dla pracowników, które także będą musiały w końcu wzrosnąć.

Nie ulega wątpliwości, że obecnie największym problemem jest inflacja. Przewiduje się, że to właśnie grudzień będzie momentem szczytowym dla inflacji, która według prognoz przekroczy 8%. Przewiduje się również, że w 2022 roku inflacja zacznie nieco spadać, ale będzie to spadek niewielki. Być może uda nam się osiągnąć poziom 4%. Wyższe ceny za usługi, opiekę lekarską i towary będą jednak widoczne cały czas.

Ekonomiści prognozują, że płace Polaków będą rosły w tempie 8%. Czy to wystarczy, by żyło nam się łatwiej? Cóż, nie mamy innego wyjścia, jak po prostu sobie radzić