Przed Miejskim Ośrodkiem Kultury stanęła wystawa „160 lat Peterbursko-Warszawskiej Drogi Żelaznej”. MOK w Kobyłce serdecznie zaprasza do oglądania i czytania treści, w których jest mnóstwo ciekawych informacji dla pasjonatów historii, szczególnie zainteresowanych gminą.

Podczas uroczystego otwarcia wystąpili: pani poseł Bożena Żelazowska, jedna z inicjatorek, Marek Fludziński, który był twórcą i kuratorem wystawy. Ponadto również Marek Moczulski – brat Honorowej Obywatelki Kobyłki, Marii Balickiej.

Burmistrz Kobyłki Edyta Zbieć nawiązała do historii miasta. Była ona charakterystyczna, gdyż znajdowała się na trasie kolei. Dziś znana jest ta historia dzięki osobie, która zatrzymała ją na kartach książek – Marii Balickiej. Jak można przeczytać w jej opracowaniach, bycie na trasie kolejowej było częścią historii miasta. Kilkanaście lat temu wyglądało ono zupełnie inaczej niż obecnie. Krajobraz był zdecydowanie bardziej wiejski. Dzieci bywały tu na wakacjach u dziadków, środkiem ulicy Wołomińskiej przechadzały się starowinki. Na większości podwórek można było dostrzec kury szukające robaków. Ktoś codziennie przynosił bańkę mleka prosto od krowy, a przejeżdżające pociągi zostawiały nad miastem obłoki dymu i pary. Ten opis Kobyłki można znaleźć w tekście zmarłej Marii Balickiej, która w pamięci wszystkich pozostała honorową obywatelką Kobyłki. Dlatego, że pokazała jak wyglądała historia kolei Petersburskiej i jaki miała wpływ na obecny obraz Kobyłki.

Wystawa została zrealizowana ze względu na wydarzenie, które ma nastąpić wraz z wprowadzeniem nowego rozkładu letniego. Mowa o otwarciu nowego przystanku na kolei Petersburskiej. Przystanek ten na trasie Wołomin -Zielonka otrzyma nazwę „Kobyłka”. Wielu osobom z okolicznych miejscowości ułatwi to poruszanie się i wpłynie na zwiększenie mobilności.

Organizatorami wystawy przed Miejskim Ośrodkiem Kultury było Stowarzyszenie Krzewienia Sportu, Turystyki i Kultury „Kolejarz” oraz Stacja Muzeum.