Trwają konsultacje społeczne na temat programy „Czyste powietrze”. Jest to rządowy program, który trwa już od 2018 roku i potrwa do końca 2029. Jego najważniejszym założeniem jest redukcja emisji CO2, gazów cieplarnianych i innych szkodliwych substancji do atmosfery. Aby tego dokonać, należy wspomóc mieszkańców w wymianie i unowocześnieniu ogrzewania. W wielu domach wciąż pali się okropnej jakości paliwem w piecach, które nie są już w najlepszym stanie.

Spotkanie z mieszkańcami na temat programu „Czyste powietrze”

W Kobyłce już 6 września odbędą się specjalne konsultacje. Będą one zorganizowane w Urzędzie Miasta w Kobyłce o godzinie 18:00. Wszyscy zainteresowani będą mogli na tym spotkaniu skonfrontować wszystkie swoje wątpliwości i zmartwienia. Jak już wiemy, celem programu jest wyeliminowanie szkodliwych czynników w powietrzu i ogólna poprawa jego jakości. Chodzi również o zmaksymalizowanie wydajności energetycznej budynków mieszkalnych. 

Wnioski o dofinansowanie można składać już od 6 lipca 2021 roku. Starać się o dotacje mogą osoby, które są właścicielami domków jednorodzinnych. Ponadto dochód roczny nie może przekraczać kwoty 100 tys. złotych. Ostatnim warunkiem jest wykazanie poprawy wyniku ekologicznego w naszym gospodarstwie. Wnioski składane są w sposób ciągły i jak na razie nie ma żadnego górnego terminu. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto udać się na konsultacje. 

Mieszkańcy z tytułu programu mogą ubiegać się o dofinansowania na takie prace jak: zamiana przestarzałych źródeł ciepła na nowe, wymiana instalacji cieplnej (grzejniki i rury), całkowita termomodernizacja budynków, utworzenie pompy cieplnej, a także instalacja fotowoltaiki. Podczas spotkania będzie można zadać nurtujące nas pytania oraz poznać dokładne szczegóły programu i plan działania. Prowadzącą konsultację będzie Grażyna Walaszczyk, która jest inspektorem z Wydziału Ochrony i Środowiska, a także odpowiada za projekt w Kobyłce.