Województwo mazowieckie od kilku miesięcy zmaga się z wścieklizną. Niestety, co chwilę pojawiają się nowe przypadki zakażonych zwierząt. Mieszkańcy zagrożonych rejonów są proszeni o szczepienie zwierząt domowych.

Alert RCB dla mieszkańców zagrożonych regionów

W części warszawskich dzielnic, a także w wielu powiatach, między innymi w garwolińskim, otwockim, wołomińskim i radomskim, wysłano mieszkańcom specjalne alerty RCB na telefon. W krótkiej wiadomości zawarto ostrzeżenie przed wścieklizną oraz apel o szczepienie zwierząt domowych. Psy i koty należy szczepić co roku i informacja ta wywołała sporo kontrowersji. Dotychczas szczepienia na wściekliznę robiło się co dwa lata. Niektórzy uważają, że zalecenie o szczepieniu kotów niewychodzących każdego roku jest dużą przesadą, która może zaszkodzić zwierzakom.

Do działania wezwano również posiadaczy gospodarstw, których zobowiązano do zabezpieczenia swoich hodowli. Wojewoda mazowiecki przekonuje również, że szczepienie pupili i ochrona zwierząt gospodarskich jest naszą wspólną odpowiedzialnością w walce z atakami wścieklizny.

Mieszkańcy zagrożonych rejonów nie powinni również wychodzić na spacery do lasu. Nie wolno również podchodzić do zwierząt, nawet jeśli są ranne. W każdym przypadku kontaktu z dzikim lub rannym zwierzęciem należy wezwać fachową pomoc, na przykład straż miejską.

Kobyłka bezpieczna od wścieklizny?

Wśród powiatów i miast zagrożonych wścieklizną nie ma na razie Kobyłki. Posiadacze psów i kotów wychodzących powinni jednak zachować ostrożność, z troski o własne zwierzę i o siebie. Domowe zwierzęta mogą przenieść chorobę na człowieka, chociaż w historii udokumentowano niewiele takich przypadków.

Szczepienie psów i kotów ochroni je przed ewentualnym zachorowaniem. Nie wiadomo, jak długo potrwają zmagania z groźną chorobą. Miejmy nadzieję, że wścieklizna nie będzie się dalej rozprzestrzeniać, a szczepienia dzikich zwierząt w zagrożonych rejonach przyniosą pozytywny skutek.

Jeśli chcesz być na bieżąco z wiadomościami z województwa mazowieckiego, zajrzyj na stronę: https://www.warszawski.pl/.