Co zobaczyć w Kobyłce? Warto podziwiać pomnik Kobyły Niepodległości.

Kobyła Niepodległości – jest to pomnik znajdujący się w Kobyłce, która znajduję się około 30 kilometrów od Warszawy. Redakcja Gazety Wyborczej ufundowała ten pomnik w 2009 roku w ramach obchodów 20-lecia wyborów kontraktu sejmowego, który organizowała.

Niezwykłym wydarzeniem była parada podczas, której rzeźbę ciągnięto czerwonym Fiatem 126p po Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, a na jej odwrocie zamontowano siedzisko samochodowe, na którym usiadł Kazimierz Kaczor i komentował wydarzenia z ostatnich dwóch dekad, zaczynając od nawiązania do dramatu Stanisława Wyspiańskiego ,,Wesele’’.

Jak pomnik znalazł się w Kobyłce? Znalazł się tam dzięki miejscowe działaczce społecznej Krystynie Kanownik. Władze podwarszawskich zgodziły się na przeniesienie rzeźby na plac przed Miejskim Ośrodkiem Kultury, w pobliżu skrzyżowania al. Jana Pawła II i ulicy Orszgha. I w tym miejscu do dzisiaj możemy podziwiać cztery metrowy gipsowy pomnik, który został tam zainstalowany na stałe. Od razu kiedy Kobyła stanęła w Kobyłce ruszyły pracę nad zabezpieczeniem pomnika przed niesprzyjającymi czynnikami atmosferycznymi. Najpierw koń został przygotowany do laminacji, głowa została naprawiona, bo pomnik trafił do Kobyłki w dwóch częściach, gdyż przed przyjazdem do miejscowości głowę rzeźby oddzielono od reszty, ponieważ podczas transportu całość nie mieściła się pod liniami trakcyjnymi. Brakujące części takie jak uszy, zostały przymocowane na nowo.

Kolejnym krokiem było zabezpieczenie rzeźby przed laminowaniem, gdyż delikatny styropian na Kobyle mógłby się zniszczyć laminatem. Całe te prace naprawcze oraz ochronne trwały 2 dni. Rzeźba została umieszczona na lekkim wzniesieniu przed budynkiem Miejskiego Ośrodka Kultury. Kobyła ma umaszczenie grade, jedna z jej nóg wznosi nie ku górze. Ma uszy nastroszone, jakby nasłuchiwała tego co się dzieje w jej pobliżu. Możemy też zaobserwować czarne, wyłupiaste oczy, które nas bacznie obserwują.

Władze miasta podjęły wszystkie niezbędne kroki do zapewnienia jej bezpieczeństwa przed wandalami i pożarem. Dlatego do dzisiaj możemy podziwiać ten piękny pomnik, który stał się symbolem Kobyłki.