Bazylika Świętej Trójcy w Kobyłce została wybudowana w latach 1736 -1740 według projektu niezwykle uzdolnionego lombardzkiego architekta Guida Antonio Longhiego, który też nadzorował tą budowę.

Biskup Marcin załuski był fundatorem tej budowy i konserwował ten kościół w latach 1741. Grzegorz Łodziński w 1742 roku pokrył freskami sklepienie nawy głównej oraz ściany prezbiterium. Budynek ten przeszedł wiele w ciągu w swojej historii w 1794 roku zniszczeniu uległa Wieża wschodnia a w 1944 roku Niemcy wysadzili wieżę zachodnią jednak został od odbudowana przez architekta Brunona Zborowskiego latach 1947- 1949. Jednak to nie był koniec nieszczęść, które spadły na bazylikę ponieważ ołtarz główny uległ pożarowi oraz zostały zniszczone freski, jednak w latach 1971 – 1977 zostało to odnowione pod kierunkiem p. Tiuninów, B. Zborowskiego i F. Dzierżanowskiego. Prace nad przywróceniem świetności bazyliki trwają nieprzerwanie od lat 80 XX wieku.

W 2008 roku to użytku mieszkańców oraz turystów zostało oddane muzeum oraz odnowione podziemia kościoła z kaplicą. Bazylika znajduje się w miejscu w którym kiedyś znajdowało się historyczne centrum tego miasta. Kościół jest zbudowany z cegły z dachem pokrytym dachówką. Zaprojektowany jest na planie prostokąta w układzie bazylikowym. Bazylika jest zbudowana w stylu barokowym. Został jej nadany tytuł honorowy 9 października 2010 roku i jest to tytuł bazyliki mniejszej.

Obecnie urząd proboszcza stanowi ksiądz dziekan prałat Jan Andrzejewski parafia ta otrzymała od archidiecezji warszawskiej relikwie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki oraz 19 maja 2014 roku relikwie krwi świętego Jana Pawła II. Ciekawostką jest że naprzeciw kościoła w obrębie placu 15 Sierpnia możemy zaobserwować kapliczkę słupową, która stoi na niewysokim postumencie, kryta czterospadowym dachem gontowym, a w jej górnej części umieszczono rzeźbę Chrystusa. Możemy uczestniczyć w mszy codziennie a zwiedzanie tego niezwykłego zabytku jest możliwe w godzinach, w który nabożeństwa się nie odbywają.