W wyniku międzynarodowej operacji policyjnej, w której zaangażowane były siły porządkowe z różnych krajów Europy, zatrzymano 27 osobników. Interwencja ta pozwoliła zapobiec aż 74 przestępstwom typu „na wnuczka” i potencjalnemu wyłudzeniu sumy dochodzącej do 5 milionów euro.

Polskie siły policyjne działały pod nadzorem berlińskiej policji i w ścisłej kolaboracji z prokuraturą. Na terytorium naszego kraju funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) zneutralizowali telefoniczny ośrodek działalności przestępczej. Dzięki temu udało się zapobiec dokonaniu oszustw, które miały na celu wyłudzenie sumy przekraczającej 300 tysięcy euro. W trakcie operacji zatrzymano dwie kobiety, które teraz stoją przed praską Prokuraturą Okręgową w Warszawie, gdzie usłyszały aż 29 zarzutów próby dokonania oszustwa. Informacje te przekazała Iwona Jurkiewicz, rzeczniczka prasowa CBŚP.

Zatrzymani przestępcy specjalizowali się w oszustwach znanych jako „na wnuczka”. Ich modus operandi polegał na kontaktowaniu się telefonicznym z ofiarami i twierdzeniu, że członek rodziny ofiary miał wypadek drogowy. Następnie oszuści żądali pilnej wpłaty dużej kwoty kaucji, która rzekomo mogła uchronić tę osobę przed aresztowaniem. Rzeczniczka CBŚP podkreśliła, że istnieją dowody na to, że przestępcy w poszukiwaniu informacji o rodzinie potencjalnej ofiary korzystali nawet z ogłoszeń prasowych o śmierci, skąd czerpali dane o bliskich zmarłego. Według danych śledczych, oszuści często żądali od swoich ofiar sumy przekraczającej 100 tysięcy euro.