W ostatnim czasie na osiedlach w Legionowie, mieszkańcy są zszokowani ogromnymi podwyżkami cen za ogrzewanie i ciepłą wodę. Od 1 października 2023 roku, miesięczne opłaty za czynsz mogą wzrosnąć do ponad 200 złotych. Powodem tak drastycznego wzrostu jest rosnąca cena ciepła i wody, co bezpośrednio wpływa na koszty utrzymania spółdzielczych mieszkań.

Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa (SMLW) w Legionowie, ze względu na zwiększone koszty ciepła, wody i ścieków, zdecydowała się na aktualizację stawek czynszowych. Zgodnie z nowymi warunkami, od 1 października 2023 r., opłaty mieszkaniowe mogą wzrosnąć nawet o ponad 200 złotych miesięcznie. Wzrost ten ma być proporcjonalny do wielkości mieszkania oraz zużycia wody – większe lokum i wyższe zużycie oznaczają większe opłaty.

Mieszkańcy osiedli legionowskich są zaniepokojeni tym stanem rzeczy. Jedna z nich narzeka, że jej nowa opłata za czynsz wynosi prawie 130 złotych więcej i zaczyna być na nią stać. W sumie jej miesięczny czynsz wynosi teraz 1504 złote. Wiele głosów na forach dla mieszkańców spółdzielni sugeruje, że jedynym wyjściem może być masowe zawieszenie płacenia i ogłoszenie strajku, aby zmusić SMLW do podjęcia działań.