Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego ogłosił w czwartek, że osoby z niepełnosprawnościami będą miały możliwość nabywania biletów do muzeów i teatrów za jedynie 1 złoty. Nowa polityka cenowa ma wejść w życie od 15 lipca tego roku.

Ta inicjatywa to część nowego programu samorządu województwa mazowieckiego, zatytułowanego „Wsparcie osób z niepełnosprawnościami na Mazowszu”. Program ten ma na celu ułatwienie osobom z niepełnosprawnościami korzystania z bogatej oferty kulturalnej dostępnej na terenie Mazowsza. Realizacja tego programu została zaplanowana przez samorząd na lata 2023-2025, a jego koszt wyniesie 2 miliony złotych.

W ramach tej inicjatywy osoby z niepełnosprawnościami mają możliwość wyboru spośród 28 instytucji kultury prowadzonych przez samorząd województwa mazowieckiego. Są wśród nich zarówno teatry i miejsca widowiskowe, jak Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze im. Tadeusza Sygietyńskiego w Otrębusach czy Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, jak również skanseny – Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu i Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu. Oferta obejmuje także muzea, takie jak Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Muzeum Mazowieckie w Płocku czy Państwowe Muzeum Etnograficzne i Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

Program jest otwarty dla wszystkich osób z niepełnosprawnościami, bez względu na wiek i rodzaj niepełnosprawności – pod warunkiem posiadania legitymacji potwierdzającej to uprawnienie. Preferencyjną cenę biletu – 1 złoty – zapłaci również opiekun towarzyszący osobie z niepełnosprawnością. Istotnym warunkiem korzystania z programu jest jednak bycie mieszkańcem Mazowsza – co należy potwierdzić poprzez złożenie właściwego oświadczenia w wybranej instytucji kultury.