W związku z rozwojem trasy Rail Baltica na terenie Polski realizowane są kolejne inwestycje kolejowe. W Kobyłce powstanie wkrótce drugie już bezkolizyjne skrzyżowanie kolejowe. Inwestycja warta 46 mln zł rozpocznie się wkrótce. Podpisano już porozumienie z wykonawcą. Mieszkańcy Kobyłki mogą spodziewać się kolejnych udogodnień i większego bezpieczeństwa.

Rail Baltica, co to jest?

Rail Baltica to linia kolejowa należąca do Polskiego Towarzystwa Kolejowego. Linia ta połączy Polskę z krajami wschodniej Europy, z którymi podpisano porozumienie w roku 2014. Pomysł utworzenia linii Rail Baltica pojawił się przy okazji podejmowania inwestycji w ramach linii Via Baltica, łączącej Polskę z Litwą, Łotwą i Estonią. Rail Baltica również uwzględnia trzy wymienione wcześniej kraje, ale trasa będzie dłuższa, prowadząca aż do Finlandii.

Każdy ze wspomnianych krajów Europy odpowiada za wytyczenie trasy Rail Baltica na terenie własnego kraju. Oczywiście wspólnie ustalono punkty, w których linie wszystkich państw będą się łączyć. W Polsce wyznaczono dwie trasy dla Rail Baltica: z Warszawy do Białegostoku i z Białegostoku do Ełku, gdzie łączy się z litewskim odcinkiem na przejściu granicznym Trakiszki-Szostaków.

Rozwój kolei międzynarodowej

Może się wydawać, że trasa Rail Baltica jest korzystna głównie dla osób podróżujących między Polską, a wspomnianymi wyżej krajami. To jednak szereg inwestycji korzystnie wpływających także na transport krajowy. Wystarczy wspomnieć o bezkolizyjnych przejazdach kolejowych w Kobyłce. Ta zmiana poprawia bezpieczeństwo mieszkańców Kobyłki i osób podróżujących przez miasto. Tego typu przejazdy kolejowe usprawniają również ruch drogowy w mieście. Zarówno PLK, jak i mieszkańcy polskich miast doskonale zdają sobie sprawę, jak istotne dla rozwoju kraju jest systematyczne ulepszanie, usprawnianie i unowocześnianie połączeń kolejowych. Pragniemy również zaznaczyć, że pociągi uważa się za najbardziej ekologiczny środek transportu zbiorowego. W związku z tym to właśnie w kolej warto inwestować. Kto wie, może kiedyś doczekamy się połączeń tak sprawnych jak na przykład w Korei Południowej? Kto wie!