Polskie Linie Kolejowe zaplanowały na najbliższe lata szereg inwestycji, dzięki którym podróżowanie pociągami będzie wygodniejsze i bezpieczniejsze. Na Mazowszu powstają tak zwane bezkolizyjne przejazdy kolejowe, z bezpiecznym przejściem dla pieszych i przejazdem dla samochodów. Wkrótce nowy wiadukt powstanie także w Kobyłce.

Nowy wiadukt zastąpi niebezpieczne skrzyżowanie

Bezkolizyjny przejazd kolejowy w Kobyłce powstanie w pobliżu przystanku Kobyłka Ossów. Obecnie znajduje się tam klasyczne skrzyżowanie na torach, które jest nie tylko niebezpieczne, ale i uciążliwe. Budowa wiaduktu w Kobyłce jest kolejną częścią większej inwestycji zakładającej wymianę newralgicznych skrzyżowań na bezkolizyjne wiadukty. Budowę ukończono już między innymi w Łochowie i Małkini, a prace rozpoczęto w Tłuszczu nad torami Rail Baltica. W Kobyłce realizacja ma nastąpić wkrótce.

Wiadukt w Kobyłce będzie kosztował PKP ponad 24 miliony złotych. Za tę cenę miasto otrzyma 60-metrowy wiadukt z jezdnią o szerokości 7 metrów. Wiadukt będzie wyposażony również w ścieżkę rowerową i chodnik dla pieszych. Według planów budowa ma zostać zakończona w drugiej połowie 2023 roku. Na koniec realizacji trzeba więc jeszcze trochę poczekać, ale korzyści płynące z istnienia wiaduktu wynagrodzą nam ten czas oczekiwania.

Inwestycja, która przyniesie trwałe korzyści

Kolizje i wypadki na przejazdach kolejowych są bardzo częste. Sygnalizacja świetlna zdaje się nie pomagać, a wszystko dlatego, że kierowcy i piesi często ignorują sygnały ostrzegawcze. Niektórzy przypłacają tę ignorancję życiem.

Dzięki wiaduktom niepotrzebne jest wstrzymywanie ruchu na czas przejazdu pociągów. Tym sposobem unikamy korków i sytuacji potencjalnie niebezpiecznych. Pociągi także kursują bez przerw, a płynność ruchu jest w dzisiejszych czasach niezwykle cenna. Będzie więc nie tylko bezpieczniej, ale i sprawniej.

Jako że inwestycja PKP obejmuje różne miejscowości, możemy spodziewać się, że w przyszłości wiadukty zastąpią większość niebezpiecznych skrzyżowań kolejowych.