Banki wciąż straszą nas kolejnymi podwyżkami stóp procentowych, a wojna w Ukrainie poskutkowała kolejnymi wzrostami cen za niezwykle ważne produkty, między innymi pszenicę i paliwo. Pensje Polaków z pewnością nie będą rosły w tym samym tempie, co oznacza obniżenie standardu życia wielu osób. Czy można jakoś poradzić sobie z tą sytuacją? Jak zacząć oszczędzać bez poczucia dyskomfortu?

Zrezygnuj z kupowania pod wpływem emocji

Czy wiedzieliście, że kochamy zakupy nie za produkty, a za dreszczyk emocji, które wywołuje samo kupowanie? To oznacza, że bardzo często kupujemy przedmioty bezużyteczne, niepotrzebne lub takie, z których nigdy nie skorzystamy. Dotyczy to praktycznie każdego obszaru zakupowego.

Jeśli chcesz, by w Twojej kieszeni zostawało więcej pieniędzy, zrezygnuj z kupowania kolejnych ubrań. Jesteśmy pewni, że masz w szafie mnóstwo ubrań, których nie nosisz. Sprawdź, jak je łączyć, by stwarzać ciekawe i modne kombinacje strojów. Podpowiedzi znajdziesz w sieci!

Zrezygnuj z kupowania kolejnych kubków, kolejnych kolczyków, gier, w które może kiedyś zagrasz, a zamiast tego wykorzystaj rzeczy, które już masz. Naprawdę nie zauważysz braku nowych gadżetów tak bardzo, jak Ci się wydaje.

Planuj zakupy i trzymaj się listy

Złota zasada: rób zakupy spożywcze z pełnym żołądkiem. W ten sposób unikniesz kompulsywnego kupowania smakołyków. Przed wyjściem do sklepu sporządzaj listę zakupów i trzymaj się jej. Zrezygnuj z kupowania produktów spożywczych, które może zjesz lub może wykorzystasz. W ten sposób unikniesz marnowania jedzenia i zaoszczędzisz pieniądze.

Płacenie rachunków i rat kredytów jest bolesne, ale warto to sumiennie robić tuż po wypłacie. Dzięki temu od razu wiemy, ile pieniędzy nam zostało i na tej podstawie możemy planować dalsze wydatki. Ograniczenie zakupów tylko do tych rzeczy, które są naprawdę potrzebne, z początku może wydawać się krzywdzące, ale z czasem zauważysz, że to prawdziwa korzyść. Mniej śmieci, większy porządek i więcej pieniędzy w portfelu!