Prokuratura Rejonowa w Opocznie podjęła kroki mające na celu zweryfikowanie, czy doszło do popełnienia przestępstwa. Podejrzewa się, że Grzegorz K. mógł stać za kreowaniem fałszywych dowodów oraz konstruowaniem nieprawdziwych zarzutów. Dodatkowo, istnieje możliwość, że strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Poświętnem mogli składać fałszywe zeznania podczas innego postępowania. Z kolei Wójt Gminy Poświętne jest podejrzany o przekroczenie swoich uprawnień poprzez zgłoszenie możliwości popełnienia przestępstwa, pomimo braku solidnych argumentów na korzyść tej tezy.

Zgodnie z doniesieniami, nie ma dowodów na jakąkolwiek aferę paliwową w Gminie Poświętne. Włodarz tej gminy, Michał Franas, jest postrzegany jako bohater za podjęcie działania i zgłoszenie ewentualnego przestępstwa. Te wnioski można wysnuć po przeczytaniu artykułu o tytule „Paliwo wyborcze w Poświętnem”, który ukazał się w lokalnym piśmie „Tygodnik Opoczyński” (TOP) dnia 1 marca 2024 roku. Mimo niewielkiego nakładu wynoszącego jedynie 1600 egzemplarzy na cały powiat, ten artykuł wywołał spore zainteresowanie.

Artykuł porusza kwestię potencjalnego nielegalnego użycia paliwa przez Ochotniczą Straż Pożarną w Poświętnem – temat ten ciągle powraca jak bumerang, mimo że organy ścigania oficjalnie zamknęły tę sprawę już w październiku poprzedniego roku. Przed zbliżającymi się wyborami, palcem wskazuje się na Wójta jako winnego, pomimo faktu, iż to właśnie on zgłosił podejrzenie przestępstwa. Informacje te pochodzą z raportu o sesji Rady Gminy Poświętne, która odbyła się dnia 21 lutego 2024 roku.