Być może zwróciliście uwagę na fakt, że oprocentowanie na kontach oszczędnościowych opiera się wszelkim zmianom na rynku. A przecież stopy procentowe rosną nieustannie i nie ma mowy o tym, by banki narzekały na brak funduszy. Oficjalną prośbę o zwiększenie oprocentowania depozytów wystosowała nawet Komisja Nadzoru Finansowego.

Dysproporcja między odsetkami

Obecnie, a przecież wciąż jesteśmy przed co najmniej dwoma podwyżkami stóp procentowych, różnica między odsetkami rat kredytów a odsetkami na kontach oszczędnościowych jest ogromna. Co więcej, wszystko wskazuje na to, że będzie rosła dalej, ponieważ banki nie mają przymusu regulowania odsetek depozytowych z takim zaangażowaniem, jak w przypadku kredytów.

Komisja Nadzoru Finansowego usiłowała skłonić banki do opamiętania się w tej kwestii i zwiększenia oprocentowania depozytów. Niestety, KNF odniosła marny skutek, wydając nawet oficjalne oświadczenie, w którym wyjaśnia swój znikomy wpływ na tę część funkcjonowania banków.

Okazuje się, że oprocentowanie depozytów zależy wyłącznie od banku. A te oczywiście nie będą chciały z własnej woli działać na swoją niekorzyść. Jednocześnie płynność finansowa pozwala bankom zupełnie nie przejmować się tym, jak wygląda sytuacja na kontach oszczędnościowych.

Wszystko na niekorzyść zwykłych ludzi?

Nie jest tajemnicą, że dla korporacji liczy się dobro korporacji. I chociaż wszyscy jesteśmy potrzebni do tego, by banki mogły cieszyć się świetnością, to jako jednostki nie liczymy się zupełnie. To smutna prawda, z którą można się jedynie pogodzić. Czy to oznacza, że mamy nie brać kredytów i przestać oszczędzać? Też nie. Podobnie jak banki, musimy kalkulować, co tak naprawdę jest dla nas samych najbardziej opłacalne.

W dobie wysokich stóp procentowych kredyt na mieszkanie wciąż opłaca się bardziej, niż najem mieszkania. To tylko przykład. Z kolei jakiś zapas gotówki na koncie zawsze warto mieć. Czy będzie to konto oszczędnościowe, czy zwykłe — o tym należy zdecydować samodzielnie.

Więcej o finansach poczytasz na stronie: https://brukowiec.pl/.