Miasto leżące tak blisko stolicy otrzymało prawa miejskie dość późno, bo w 1969 roku. Dziś Kobyłka liczy sobie ponad 24 tysiące mieszkańców i stale się rozwija. Warto wiedzieć, jakie były początki miasta i co działo się na tych terenach podczas II Wojny Światowej, kiedy sąsiednia Warszawa została doszczętnie zniszczona.

Kobyłka: dawna wieś szlachecka

Czasy szlachty były wspaniałe, oczywiście tylko dla szlachciców. Piękne posiadłości, bale, polowania… Bogactwo było widoczne z daleka, chociaż większość niefrasobliwych szlachciców szybko traciła swoje majątki. A o szlachcie wspominamy nie bez powodu.

Ziemie, które dzisiaj należą do miasta Kobyłka, w XV w. zajęli osadnicy. Tereny nazwano Targową Wolą i nic specjalnego w tamtym czasie się nie działo. Do czasu aż w XVI w. pojawili się szlachcice i zamienili Targową Wolę na wieś szlachecką. Kolejne dziesięciolecia były czasem intensywnego rozwoju dzisiejszej Kobyłki, która nie przypominała zwykłej, spokojnej wsi.

Najlepszy wiekiem dla Kobyłki był wiek XVIII, kiedy za rozwój wsi wzięli się bracia Załuscy. W tym czasie Kobyłka bardzo się rozwinęła, jednak nie udało się w pełni zrealizować planów uczynienia Kobyłki ośrodkiem naukowym i kulturalnym. Niemniej jednak miejscowość bardzo się rozwinęła. Do dzisiaj możemy podziwiać wiele pamiątek z tamtego okresu, m.in. dzieła sztuki sakralnej.

Bitwa pod Kobyłką i czasy II Wojny Światowej

Przenosimy się do roku 1794 roku, kiedy w okolicy miasta rozegrała się słynna Bitwa pod Kobyłką. Była to bitwa powstańców w czasie powstania narodowego przeciwko Rosji i Prusom. W Bitwie pod Kobyłką uczestniczyła armia litewska, która po wyczerpującej walce przegrała walkę z wojskiem rosyjskim. Warto wspomnieć o generale Mokronowskim, który dowodził armią litewską. Dzięki jego doskonałej strategii udało się uratować znaczną część walczących z Rosjanami ludzi i wycofać wojsko do Warszawy. Mimo to Mokronowski został oskarżony o przegranie bitwy, przez co zrezygnował z pełnionej przez siebie funkcji.

W czasie II Wojny Światowej na terenie Kobyłki znajdowała się wieża telegraficzna, która była celem niemieckich ataków. Podobnie jak w wielu innych polskich miastach, również w Kobyłce naziści postanowili zniszczyć wszystko, co udało się Polakom dokonać na przestrzeni setek lat. Ginęło również wielu ludzi.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o historii Polski i powstaniach, koniecznie zajrzyj na stronę Powstanie.pl. Ta strona powie Ci więcej o historii kraju niż szkoła!