Pierwszego września w Kobyłce w Bazylice Św. Trójcy miał miejsce koncert finałowy miejskich eliminacji do Pierwszego Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Legionowej. Festiwal, objęty również Patronatem Burmistrza Miasta Kobyłka, który to urząd sprawuje obecnie Edyta Zbieć. Dzięki tej nominacji można wywnioskować jak istotnie ważny jest on dla miasta. Festiwal jest formą konkursu wokalnego przeznaczonego dla zdolnych solistów: wokalistów powyżej szesnastego roku życia, amatorów i profesjonalistów pochodzących z kraju i z zagranicy.

Festiwal został zorganizowany przez Wojciecha Bardowskiego i Zofię Paczóską jako zrekonstruowany i powiększony Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Legionowej. Wcześniej zostały  z powodzeniem zrealizowanie cztery edycje w latach 2017-2020. W tegorocznej edycji  festiwalu w formule międzynarodowej patronat dali: Fundacja Kultura z Pasją Wojciech Bardowski, Stowarzyszenie Edukacyjne Ziemi Węgrowskiej Zofia Paczóska oraz Starosta Przeworski.

Zabrzmiała muzyka, tworzona z zharmonizowanych głosów. Dlatego wykonawcy mogli niezwykłą barwą i wrażliwą aranżacją wybranych melodii wprawić nawet słuchaczy w niezwykłe wzruszenie. Festiwalowi przyświecał również wzniosły cel – miał on być memoriałem upamiętniającym poległych w najokrutniejszej wojnie w historii. 1 września 2021 roku przypadała osiemdziesiąta druga rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Było to godne uhonorowanie wszystkich, którzy stracili życie w obronie swojego kraju i najbliższych.

Sceną zawładnęły wszystkie finalistki Festiwalu. Można było oglądać zdobywczynię pierwszego miejsca –  Paulinę Jankowską, która czarowała gości swoim magicznym głosem. Kolejną występującą była Agnieszka Bojakowska, której akompaniował Łukasza Bojakowskiego, która była druga na podium. Nie zabrakło również pań, które zajęły ex aequo Patrycja Florczak i Joanna Polkowska.

Podczas przemówienia pani Katarzyna Rostek, wiceburmistrz, naświetliła jak ważna jest przeszłość regionu i jakie wartości są reprezentowane przez festiwal. Laureatki z Kobiałki wezmą udział w finale I Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Legionowej. Odbędzie się on w dniach od siedemnastego do dziewiętnastego września, w powiecie Przeworskim.